
RESISTOR, CURRENT SENSE, METAL STRIP, 0.5 W, 1 %, 75 ppm, 0.0072 ohm, SURFACE MOUNT, 2010, CHIP, GREEN
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 2093847741 |
| package instruction | SMT, 2010 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Country Of Origin | Iceland, Mexico, USA |
| ECCN code | EAR99 |
| YTEOL | 7.4 |
| Other features | ANTI-SULFUR |
| structure | Rectangular |
| JESD-609 code | e3 |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 170 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C |
| Package height | 0.635 mm |
| Package length | 5.08 mm |
| Package form | SMT |
| Package width | 2.54 mm |
| method of packing | TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH |
| Rated power dissipation(P) | 0.5 W |
| Rated temperature | 70 °C |
| Guideline | AEC-Q200 |
| resistance | 0.0072 Ω |
| Resistor type | FIXED RESISTOR |
| size code | 2010 |
| surface mount | YES |
| technology | METAL STRIP |
| Temperature Coefficient | 75 ppm/°C |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier |
| Terminal shape | WRAPAROUND |
| Tolerance | 1% |
| Operating Voltage | 0.06 V |