HA1-2544/883 amplifier basic information:
HA1-2544/883 is an OPERATIONAL AMPLIFIER.
HA1-2544/883 amplifier core information:
The minimum operating temperature of HA1-2544/883 is -55 °C and the maximum operating temperature is 125 °C. Maximum bias current at 25°C: 15 µA
The maximum slew rate of the HA1-2544/883 given by the manufacturer is 12 mA, while the minimum slew rate is 100 V/us. Its minimum voltage gain is 2500.
The nominal supply voltage of HA1-2544/883 is 15 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -15 V. The power supply range is: +-15 V. The input offset voltage of HA1-2544/883 is 20000 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of HA1-2544/883:
HA1-2544/883 has 8 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 2.54 mm. Total pins: 8
HA1-2544/883 amplifier additional information:
HA1-2544/883 adopts the VOLTAGE-FEEDBACK architecture. It does not belong to the low offset class of amplifiers. The frequency compensation status of HA1-2544/883 is: YES. Its temperature grade is: MILITARY. The corresponding JESD-30 code is: R-XDIP-T8.
The packaging code of HA1-2544/883 is: DIP. HA1-2544/883 packaging materials are mostly CERAMIC. The package shape is RECTANGULAR. The form of HA1-2544/883 package pins is: IN-LINE. Its terminal form is: THROUGH-HOLE.
HA1-2544/883 amplifier basic information:
HA1-2544/883 is an OPERATIONAL AMPLIFIER.
HA1-2544/883 amplifier core information:
The minimum operating temperature of HA1-2544/883 is -55 °C and the maximum operating temperature is 125 °C. Maximum bias current at 25°C: 15 µA
The maximum slew rate of the HA1-2544/883 given by the manufacturer is 12 mA, while the minimum slew rate is 100 V/us. Its minimum voltage gain is 2500.
The nominal supply voltage of HA1-2544/883 is 15 V, and its corresponding nominal negative supply voltage is -15 V. The power supply range is: +-15 V. The input offset voltage of HA1-2544/883 is 20000 µV (input offset voltage: the compensation voltage added between the two input terminals to make the output terminal of the operational amplifier 0V (or close to 0V).)
Related dimensions of HA1-2544/883:
HA1-2544/883 has 8 terminals. Its terminal position type is: DUAL. Terminal pitch is 2.54 mm. Total pins: 8
HA1-2544/883 amplifier additional information:
HA1-2544/883 adopts the VOLTAGE-FEEDBACK architecture. It does not belong to the low offset class of amplifiers. The frequency compensation status of HA1-2544/883 is: YES. Its temperature grade is: MILITARY. The corresponding JESD-30 code is: R-XDIP-T8.
The packaging code of HA1-2544/883 is: DIP. HA1-2544/883 packaging materials are mostly CERAMIC. The package shape is RECTANGULAR. The form of HA1-2544/883 package pins is: IN-LINE. Its terminal form is: THROUGH-HOLE.
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Renesas Electronics Corporation |
| Parts packaging code | DIP |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 15 µA |
| frequency compensation | YES |
| Maximum input offset voltage | 20000 µV |
| JESD-30 code | R-XDIP-T8 |
| low-dissonance | NO |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP8,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power supply | +-15 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Filter level | 38535Q/M;38534H;883B |
| minimum slew rate | 100 V/us |
| Maximum slew rate | 12 mA |
| Supply voltage upper limit | 16.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Minimum voltage gain | 2500 |
| Base Number Matches | 1 |
| HA1-2544/883 | |
|---|---|
| Description | OP-AMP, 15000uV OFFSET-MAX, 50MHz BAND WIDTH, CDIP8, CERAMIC, DIP-8 |
| Maker | Renesas Electronics Corporation |
| Parts packaging code | DIP |
| Contacts | 8 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Amplifier type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Maximum bias current (IIB) at 25C | 15 µA |
| frequency compensation | YES |
| Maximum input offset voltage | 20000 µV |
| JESD-30 code | R-XDIP-T8 |
| low-dissonance | NO |
| Nominal Negative Supply Voltage (Vsup) | -15 V |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 8 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package body material | CERAMIC |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP8,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| power supply | +-15 V |
| Certification status | Not Qualified |
| Filter level | 38535Q/M;38534H;883B |
| minimum slew rate | 100 V/us |
| Maximum slew rate | 12 mA |
| Supply voltage upper limit | 16.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 15 V |
| surface mount | NO |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Minimum voltage gain | 2500 |
| Base Number Matches | 1 |