General Purpose Inductor
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 1505264261 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| structure | Cylindrical |
| core material | FERRITE |
| DC Resistance | 0.072 Ω |
| Nominal inductance(L) | 47 µH |
| Inductor Applications | POWER INDUCTOR |
| Inductor type | GENERAL PURPOSE INDUCTOR |
| Lead diameter | 0.8 mm |
| Lead length | 4.8 mm |
| lead spacing | 7.5 mm |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package diameter | 13.7 mm |
| Package length | 11.7 mm |
| Package form | Radial |
| method of packing | Tray |
| Maximum rated current | 3.65 A |
| self resonant frequency | 6.7 MHz |
| Shape/Size Description | CYLINDRICAL PACKAGE |
| shield | YES |
| surface mount | NO |
| Terminal location | RADIAL |
| Terminal shape | WIRE |
| Test frequency | 0.1 MHz |
| Tolerance | 10% |