
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 25V, 5% +Tol, 5% -Tol, C0G, -/+30ppm/Cel TC, 0.00022uF, 1206,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 8059687527 |
| package instruction | , 1206 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Samacsys Description | SMD Indust C0G HT200C, Ceramic, 220 pF, 5%, 25 VDC, 62.5 VDC, 200°C, -55°C, C0G, SMD, MLCC, High Temperature, Ultra-Stable, Low Loss, 0.1 % , 100 GOhms, 15 mg, 1206, 3.2mm, 1.6mm, 0.78mm, 0.5mm, 100, 78 Weeks, 120 |
| Samacsys Manufacturer | KEMET |
| Samacsys Modified On | 2022-09-10 09:56:33 |
| YTEOL | 6.9 |
| capacitance | 0.00022 µF |
| Capacitor type | CERAMIC CAPACITOR |
| dielectric materials | CERAMIC |
| high | 0.78 mm |
| JESD-609 code | e3 |
| length | 3.2 mm |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| multi-layer | Yes |
| negative tolerance | 5% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 200 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package form | SMT |
| method of packing | TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH |
| positive tolerance | 5% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 25 V |
| size code | 1206 |
| surface mount | YES |
| Temperature characteristic code | C0G |
| Temperature Coefficient | 30ppm/Cel ppm/°C |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier |
| Terminal shape | WRAPAROUND |
| width | 1.6 mm |