Single Color LED, Yellow, Diffused, 8mm
| Parameter Name | Attribute value |
| Reach Compliance Code | unknow |
| color | YELLOW |
| Configuration | SINGLE |
| Maximum forward current | 0.02 A |
| Lens type | DIFFUSED |
| Installation features | RADIAL MOUNT |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED |
| total height | 35 mm |
| method of packing | BULK |
| peak wavelength | 590 nm |
| shape | ROUND |
| size | 8 mm |
| surface mount | NO |
| perspective | 180 deg |
| Base Number Matches | 1 |