CAPACITOR, TANTALUM, SOLID, POLARIZED, 25 V, 4.7 uF, SURFACE MOUNT, 1006, CHIP, ROHS COMPLIANT
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 1082302781 |
| package instruction | , 1006 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Country Of Origin | Israel |
| ECCN code | EAR99 |
| YTEOL | 6.9 |
| Other features | ESR IS MEASURED AT 100 KHZ |
| capacitance | 4.7 µF |
| Capacitor type | TANTALUM CAPACITOR |
| dielectric materials | TANTALUM (DRY/SOLID) |
| ESR | 6000 mΩ |
| high | 1.25 mm |
| leakage current | 0.00059 mA |
| length | 2.45 mm |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| negative tolerance | 20% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package shape | RECTANGULAR PACKAGE |
| Package form | SMT |
| method of packing | TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH |
| polarity | POLARIZED |
| positive tolerance | 20% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 25 V |
| size code | 1005 |
| surface mount | YES |
| Delta tangent | 0.06 |
| Terminal shape | WRAPAROUND |
| width | 1.5 mm |