
digital transistor trans ret tape-7
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | NXP |
| Product Category | digital transistor |
| RoHS | yes |
| Configuration | Single |
| Transistor polarity | PNP |
| Typical input resistor | 10 KOhm |
| Installation style | SMD/SMT |
| Package/box | SOT-346 |
| DC current gain hFE min | 200 @ 1mA @ 5V |
| Collector-emitter maximum voltage VCEO | 50 V |
| Peak DC Collector Current | 100 mA |
| Maximum operating temperature | + 150 C |
| Encapsulation | Reel |
| Minimum operating temperature | - 65 C |

| PDTA114TK T/R | PDTA114TU-T | PDTA114TT-T | PDTA114TE-T | PDTA114TKT/R | PDTA114TK-T | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | digital transistor trans ret tape-7 | TRANSISTOR 100 mA, 50 V, PNP, Si, SMALL SIGNAL TRANSISTOR, PLASTIC, SC-70, 3 PIN, BIP General Purpose Small Signal | TRANSISTOR 100 mA, 50 V, PNP, Si, SMALL SIGNAL TRANSISTOR, TO-236AB, PLASTIC PACKAGE-3, BIP General Purpose Small Signal | 100mA, 50V, PNP, Si, SMALL SIGNAL TRANSISTOR, PLASTIC, SC-75, 3 PIN | TRANSISTOR 100 mA, 50 V, PNP, Si, SMALL SIGNAL TRANSISTOR, TO-236AB, PLASTIC, TO-236, SC-59A, 3 PIN, BIP General Purpose Small Signal | TRANSISTOR 100 mA, 50 V, PNP, Si, SMALL SIGNAL TRANSISTOR, TO-236AB, PLASTIC, TO-236, SC-59A, 3 PIN, BIP General Purpose Small Signal |
| Maker | NXP | NXP | NXP | NXP | NXP | NXP |
| Configuration | Single | SINGLE WITH BUILT-IN RESISTOR | SINGLE WITH BUILT-IN RESISTOR | SINGLE WITH BUILT-IN RESISTOR | SINGLE WITH BUILT-IN RESISTOR | SINGLE WITH BUILT-IN RESISTOR |
| Parts packaging code | - | SC-70 | SOT-23 | SC-75 | SOT-23 | SOT-23 |
| package instruction | - | SMALL OUTLINE, R-PDSO-G3 | SMALL OUTLINE, R-PDSO-G3 | SMALL OUTLINE, R-PDSO-G3 | SMALL OUTLINE, R-PDSO-G3 | SMALL OUTLINE, R-PDSO-G3 |
| Contacts | - | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Reach Compliance Code | - | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | - | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Is Samacsys | - | N | N | N | N | N |
| Other features | - | BUILT IN BIAS RESISTOR | BUILT IN BIAS RESISTOR | BUILT IN BIAS RESISTOR | BUILT IN BIAS RESISTOR | BUILT IN BIAS RESISTOR |
| Maximum collector current (IC) | - | 0.1 A | 0.1 A | 0.1 A | 0.1 A | 0.1 A |
| Collector-emitter maximum voltage | - | 50 V | 50 V | 50 V | 50 V | 50 V |
| Minimum DC current gain (hFE) | - | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 |
| JESD-30 code | - | R-PDSO-G3 | R-PDSO-G3 | R-PDSO-G3 | R-PDSO-G3 | R-PDSO-G3 |
| Number of components | - | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | - | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Package body material | - | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| Package shape | - | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | - | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| Polarity/channel type | - | PNP | PNP | PNP | PNP | PNP |
| Certification status | - | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| surface mount | - | YES | YES | YES | YES | YES |
| Terminal form | - | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING |
| Terminal location | - | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| transistor applications | - | SWITCHING | SWITCHING | SWITCHING | SWITCHING | SWITCHING |
| Transistor component materials | - | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON | SILICON |
| Base Number Matches | - | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |