
Linear regulator - standard 3-terminal medium current positive
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | All Sensors |
| Product Category | Linear Regulator - Standard |
| RoHS | yes |
| polarity | Positive |
| Number of outputs | 1 |
| Output type | Fixed |
| The output voltage | 12 V |
| Output current | 0.7 A (Typ) |
| line regulation | 240 mV |
| load regulation | 240 mV |
| Maximum input voltage | 35 V |
| Maximum operating temperature | + 125 C |
| Minimum operating temperature | 0 C |
| Package/box | TO-220 |
| Encapsulation | Tube |
| Installation style | Through Hole |
| Voltage regulation accuracy | 4 % |