lcd driver dot matrix lcd 80-out seg driver
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | New JRC |
| Product Category | LCD driver |
| RoHS | no |
| number of clips | 80 |
| Package/box | QFP-100 |
| maximum clock frequency | 3.3 MHz (Min) |
| Working power voltage | - 0.3 V to + 7 V |
| Maximum supply current | 1 mA |
| Maximum operating temperature | + 80 C |
| Minimum operating temperature | - 30 C |
| Encapsulation | Tray |
| NJU6415FC1 | NJU6415C | NJU6415FC1-A | |
|---|---|---|---|
| Description | lcd driver dot matrix lcd 80-out seg driver | lcd driver dot M lcd 80 out | lcd driver dot matrix lcd 80-out seg driver |
| Maker | New JRC | New JRC | - |
| Product Category | LCD driver | LCD driver | - |
| RoHS | no | no | - |
| Package/box | QFP-100 | Chi | - |
| Working power voltage | - 0.3 V to + 7 V | - 0.3 V to + 7 V | - |
| Maximum supply current | 1 mA | 1 mA | - |
| Maximum operating temperature | + 80 C | + 80 C | - |
| Minimum operating temperature | - 30 C | - 30 C | - |
| Encapsulation | Tray | Tray | - |