LVDS Output Clock Oscillator, 160MHz Nom, FLATPACK, 16 PIN
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 4005458391 |
| package instruction | FLATPACK, 16 PIN |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Other features | DIFFERENTIAL OUTPUT |
| Maximum control voltage | 3.3 V |
| Minimum control voltage | |
| maximum descent time | 0.5 ns |
| Frequency Adjustment - Mechanical | NO |
| Frequency offset/pull rate | 20 ppm |
| linearity | 10% |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Number of terminals | 16 |
| Nominal operating frequency | 160 MHz |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Oscillator type | LVDS |
| Output load | 100 OHM |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| Encapsulate equivalent code | GWDIP16,1.2 |
| physical size | 25.4mm x 25.4mm x 4.191mm |
| longest rise time | 0.5 ns |
| Maximum slew rate | 40 mA |
| Maximum supply voltage | 3.465 V |
| Minimum supply voltage | 3.135 V |
| Nominal supply voltage | 3.3 V |
| surface mount | YES |
| maximum symmetry | 60/40 % |