
fpga - field programmable gate array 600k system gates
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Actel |
| package instruction | 1 MM PITCH, GREEN, FBGA-484 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| JESD-30 code | S-PBGA-B484 |
| length | 27 mm |
| Equivalent number of gates | 600000 |
| Number of terminals | 484 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| organize | 600000 GATES |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | BGA |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | GRID ARRAY |
| Programmable logic type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.44 mm |
| Maximum supply voltage | 1.575 V |
| Minimum supply voltage | 1.425 V |
| Nominal supply voltage | 1.5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | BALL |
| Terminal pitch | 1 mm |
| Terminal location | BOTTOM |
| width | 27 mm |
