Trimmer, Cermet, 0.5W, 100ohm, 200V, 10% +/-Tol, -100,100ppm/Cel, 3819,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Objectid | 7215441828 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| YTEOL | 7.3 |
| Actuator direction | VERTICAL |
| Actuator type | SCREW |
| structure | Rectangular |
| gang number | 1 |
| Lead diameter | 0.53 mm |
| Lead length | 4.6 mm |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| Number of terminals | 3 |
| number of turns | 1 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package height | 9.8 mm |
| Package length | 9.53 mm |
| Package form | PCB Mount |
| Package width | 4.75 mm |
| method of packing | BULK |
| Rated power dissipation(P) | 0.5 W |
| resistance law | LINEAR |
| Resistor type | TRIMMER |
| rotation angle | 244 deg |
| surface mount | NO |
| technology | CERMET |
| Temperature Coefficient | 100 ppm/°C |
| Terminal shape | WIRE |
| Tolerance | 10% |
| Operating Voltage | 200 V |