ffc / fpc connector RA smt zif recpt 6P top contact style
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Maker | Molex |
| Reach Compliance Code | unknow |
| ECCN code | EAR99 |
| Samacsys Descripti | FFC & FPC Connectors RA SMT ZIF RECPT 6P top contact style |
| Other features | ZIF, TOP CONTACT STYLE |
| body width | 0.118 inch |
| subject depth | 0.193 inch |
| body length | 0.4 inch |
| Connector type | FFC/FPC CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | NOT SPECIFIED |
| Contact point gender | FEMALE |
| Contact material | NOT SPECIFIED |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 20 mΩ |
| Contact style | BELLOWED TYPE |
| DIN compliance | NO |
| Dielectric withstand voltage | 250VAC V |
| Filter function | NO |
| IEC compliance | NO |
| maximum insertion force | ZIF N |
| Insulation resistance | 50000000 Ω |
| insulator material | GLASS FILLED NYLON |
| MIL compliance | NO |
| Plug contact pitch | 0.025 inch |
| Mixed contacts | NO |
| Installation option 1 | FCC RETNN DVC |
| Installation method | RIGHT ANGLE |
| Installation type | BOARD |
| PCB row number | 1 |
| Number of rows loaded | 1 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -20 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| Rated current (signal) | 0.2 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal pitch | 0.625 mm |
| Termination type | SURFACE MOUNT |
| Total number of contacts | 6 |
| UL Flammability Code | 94V-0 |
