CMOS Output Clock Oscillator
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 1264782284 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Ageing | 0.001 PPM/DAY |
| Frequency Adjustment - Mechanical | NO |
| frequency stability | 0.003% |
| Frequency Stability - Voltage | 0.005 ppm |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| Nominal operating frequency | 16.384 MHz |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Oscillator type | CMOS |
| Output load | 15 pF |
| Oven power supply voltage | 12V |
| physical size | 36.0mm x 27.0mm x 12.7mm |
| Maximum supply voltage | 12.6 V |
| Minimum supply voltage | 11.4 V |
| Nominal supply voltage | 12 V |
| surface mount | NO |
| Maximum warm-up time | 5 Minute |