Ceramic Capacitor, Ceramic, 3000V, 5% +Tol, 5% -Tol, NP0, -/+30ppm/Cel TC, 0.00002uF,
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 257411241 |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| capacitance | 0.00002 µF |
| Capacitor type | CERAMIC CAPACITOR |
| dielectric materials | CERAMIC |
| high | 14 mm |
| length | 9 mm |
| negative tolerance | 5% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -30 °C |
| Package form | Radial |
| method of packing | TR |
| positive tolerance | 5% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 3000 V |
| series | NCD (HIGH VOLTAGE) |
| Temperature characteristic code | NP0 |
| Temperature Coefficient | 30ppm/Cel ppm/°C |
| Terminal pitch | 6.35 mm |

