
D Type Connector,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 145181474480 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Board mount options | HOLE 0.12 |
| body width | 0.492 inch |
| subject depth | 0.259 inch |
| body length | 1.543 inch |
| Connector type | D SUBMINIATURE CONNECTOR |
| Contact arrangement | S0P3 |
| Contactor design | MACHINED |
| Contact point gender | MALE |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 2.7 mΩ |
| Contact style | RND PIN-SKT |
| empty shell | NO |
| Filter function | NO |
| maximum insertion force | 44.12 N |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω |
| Insulator color | BLACK |
| insulator material | POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE(PBT) |
| Mixed contacts | NO |
| Installation option 1 | HOLE 0.12 |
| Installation option 2 | LOCKING |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 3 |
| Number of rows loaded | 1 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | 2.54 mm |
| Plating thickness | FLASH inch |
| Guideline | UL |
| Shell surface | NICKEL |
| Shell material | STEEL |
| Terminal length | 0.201 inch |
| Terminal pitch | 6.85 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 3 |
| UL Flammability Code | 94V-0 |
| Evacuation force-minimum value | 2.9 N |