
HEADER CONNECTOR,HYBRID,PLUG,0+10 CONTACTS,PIN,COMPLIANT FIT TERMINAL,LOCKING,NATURAL
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 306347887 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| body width | 0.7 inch |
| subject depth | 0.669 inch |
| body length | 0.464 inch |
| Body/casing type | PLUG |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact arrangement | S0P10 |
| Contact completed and terminated | TIN OVER NICKEL |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | COPPER ALLOY |
| Contact style | BLADE PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 1000VAC V |
| Durability | 250 Cycles |
| maximum insertion force | 2.3908 N |
| Insulation resistance | 100000000 Ω |
| Insulator color | NATURAL |
| insulator material | LIQUID CRYSTAL POLYMER |
| Manufacturer's serial number | 5536642 |
| Mixed contacts | YES |
| Installation option 1 | LOCKING |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Guideline | UL, CSA |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.167 inch |
| Termination type | PRESS FIT |
| Total number of contacts | 10 |
| Evacuation force-minimum value | .3058 N |