
conn header 110pos type A vert
| Parameter Name | Attribute value |
| Datasheets | |
| 5100143 | |
| RoHS Informati | |
| 1-5100143-9 Statement of Compliance | |
| RoHS 2 Stateme | |
| 3D Model | |
| 1-5100143-9.pdf | |
| Standard Package | 330 |
| Category | Connectors, Interconnects |
| Family | Backplane Connectors - Hard Metric, Standard |
| Packaging | Tube |
| Connector Type | Header, Male Pins |
| Connector Style | A 22 |
| Number of Positions | 110 |
| Number of Positions Loaded | All |
| Pitch | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows | 5 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Terminati | Press-Fi |
| Connector Usage | Backplane |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | 50µin (1.27µm) |
| Current Rating | 1.5A |
| Voltage Rating | 500V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Features | Board Guide |
| Mating Products | 1-5100147-9-ND - CONN RECEPT 110POS TYPE A R/A |