
conn 2mm header 175pos str gold
| Parameter Name | Attribute value |
| Datasheets | |
| 5106535-1 | |
| Standard Package | 10 |
| Category | Connectors, Interconnects |
| Family | Backplane Connectors - Hard Metric, Standard |
| Packaging | Tube |
| Connector Type | Header, Male Pins |
| Connector Style | B 25 |
| Number of Positions | 175 (125 + 50 Ground) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Pitch | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows | 5 + 2 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Terminati | Press-Fi |
| Connector Usage | Backplane |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | 30µin (0.76µm) |
| Current Rating | 1.5A |
| Voltage Rating | 500V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Features | - |