
Switching Controllers Hi Eff Synch Step down Buck Cntrlr
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Texas Instruments |
| Parts packaging code | SOIC |
| package instruction | SOP, SOP18,.4 |
| Contacts | 18 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | SWITCHING CONTROLLER |
| control mode | CURRENT-MODE |
| Control Technology | PULSE WIDTH MODULATION |
| Maximum input voltage | 36 V |
| Minimum input voltage | 12 V |
| Nominal input voltage | 12 V |
| JESD-30 code | R-PDSO-G18 |
| length | 11.55 mm |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 18 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| Maximum output current | 1 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP18,.4 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.65 mm |
| surface mount | YES |
| Switch configuration | PUSH-PULL |
| Maximum switching frequency | 300 kHz |
| technology | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 7.5 mm |
| Base Number Matches | 1 |
| UC3874DWTR-1G4 | UC3874DW-1G4 | UC3874DW-2G4 | UC3874DWTR-1 | UC3874N-1G4 | UC2874DWTR-2G4 | UC2874DWTR-2 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Switching Controllers Hi Eff Synch Step down Buck Cntrlr | Switching Controllers Hi Eff Synch Step down Buck Cntrlr | Switching Controllers Hi Eff Synch Step down Buck Cntrlr | Switching Controllers Hi Eff Synch Step down Buck Cntrlr | Switching Controllers Hi Eff Synch Step down Buck Cntrlr | Switching Controllers Hi Eff Synch Step down Buck Cntrlr | Switching Controllers Hi Eff Synch Step down Buck Cntrlr |
| Is it lead-free? | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to | conform to |
| Maker | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |
| Parts packaging code | SOIC | SOIC | SOIC | SOIC | DIP | SOIC | SOIC |
| package instruction | SOP, SOP18,.4 | SOP, SOP18,.4 | SOP, SOP18,.4 | SOP, SOP18,.4 | DIP, DIP18,.3 | SOP, SOP18,.4 | SOP, SOP18,.4 |
| Contacts | 18 | 18 | 18 | 18 | 18 | 18 | 18 |
| Reach Compliance Code | unknown | unknow | unknow | unknown | unknown | unknown | unknown |
| ECCN code | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 | EAR99 |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | SWITCHING CONTROLLER | SWITCHING CONTROLLER | SWITCHING CONTROLLER | SWITCHING CONTROLLER | SWITCHING CONTROLLER | SWITCHING CONTROLLER | SWITCHING CONTROLLER |
| control mode | CURRENT-MODE | CURRENT-MODE | CURRENT-MODE | CURRENT-MODE | CURRENT-MODE | CURRENT-MODE | CURRENT-MODE |
| Control Technology | PULSE WIDTH MODULATION | PULSE WIDTH MODULATION | PULSE WIDTH MODULATION | PULSE WIDTH MODULATION | PULSE WIDTH MODULATION | PULSE WIDTH MODULATION | PULSE WIDTH MODULATION |
| Maximum input voltage | 36 V | 36 V | 36 V | 36 V | 36 V | 36 V | 36 V |
| Minimum input voltage | 12 V | 12 V | 12 V | 12 V | 12 V | 12 V | 12 V |
| Nominal input voltage | 12 V | 12 V | 12 V | 12 V | 12 V | 12 V | 12 V |
| JESD-30 code | R-PDSO-G18 | R-PDSO-G18 | R-PDSO-G18 | R-PDSO-G18 | R-PDIP-T18 | R-PDSO-G18 | R-PDSO-G18 |
| length | 11.55 mm | 11.55 mm | 11.55 mm | 11.55 mm | 22.48 mm | 11.55 mm | 11.55 mm |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of terminals | 18 | 18 | 18 | 18 | 18 | 18 | 18 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 85 °C | 85 °C |
| Maximum output current | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A | 1 A |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | SOP | SOP | SOP | SOP | DIP | SOP | SOP |
| Encapsulate equivalent code | SOP18,.4 | SOP18,.4 | SOP18,.4 | SOP18,.4 | DIP18,.3 | SOP18,.4 | SOP18,.4 |
| Package shape | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE | IN-LINE | SMALL OUTLINE | SMALL OUTLINE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED | 260 | 260 | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified |
| Maximum seat height | 2.65 mm | 2.65 mm | 2.65 mm | 2.65 mm | 5.08 mm | 2.65 mm | 2.65 mm |
| surface mount | YES | YES | YES | YES | NO | YES | YES |
| Switch configuration | PUSH-PULL | PUSH-PULL | PUSH-PULL | PUSH-PULL | PUSH-PULL | PUSH-PULL | PUSH-PULL |
| Maximum switching frequency | 300 kHz | 300 kHz | 300 kHz | 300 kHz | 300 kHz | 300 kHz | 300 kHz |
| technology | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR | BIPOLAR |
| Temperature level | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | OTHER | OTHER |
| Terminal form | GULL WING | GULL WING | GULL WING | GULL WING | THROUGH-HOLE | GULL WING | GULL WING |
| Terminal pitch | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm |
| Terminal location | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED |
| width | 7.5 mm | 7.5 mm | 7.5 mm | 7.5 mm | 7.62 mm | 7.5 mm | 7.5 mm |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | - | 1 | 1 | 1 |