
Tantalum Capacitor, Polarized, Tantalum (solid Polymer), 8V, 10% +Tol, 10% -Tol, 33uF, 2412,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 1952651717 |
| package instruction | , 2411 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| YTEOL | 7.78 |
| capacitance | 33 µF |
| Capacitor type | TANTALUM CAPACITOR |
| dielectric materials | TANTALUM (SOLID POLYMER) |
| ESR | 70 mΩ |
| high | 1.4 mm |
| JESD-609 code | e3 |
| leakage current | 0.026 mA |
| length | 6 mm |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| negative tolerance | 10% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package form | SMT |
| method of packing | TR, EMBOSSED PLASTIC, 13 INCH |
| polarity | POLARIZED |
| positive tolerance | 10% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 8 V |
| ripple current | 347.25 mA |
| size code | 2411 |
| surface mount | YES |
| Delta tangent | 0.08 |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) |
| Terminal shape | J BEND |
| width | 3.2 mm |