
Fixed Resistor, Metal Film, 1W, 270000ohm, 500V, 2% +/-Tol, -150,150ppm/Cel
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 253507594 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| YTEOL | 5.75 |
| Other features | FLAME PROOF, PRECISION |
| structure | Tubular |
| JESD-609 code | e3 |
| Lead diameter | 0.81 mm |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 165 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package diameter | 3.68 mm |
| Package length | 9.53 mm |
| Package form | Axial |
| method of packing | TR, 7.5 INCH |
| Rated power dissipation(P) | 1 W |
| Rated temperature | 70 °C |
| resistance | 270000 Ω |
| Resistor type | FIXED RESISTOR |
| surface mount | NO |
| technology | METAL FILM |
| Temperature Coefficient | 150 ppm/°C |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) |
| Terminal shape | WIRE |
| Tolerance | 2% |
| Operating Voltage | 500 V |