
General Purpose Inductor, 0.0056uH, 5%, Ceramic-Core, 0402
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 1237395710 |
| package instruction | 0402 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| uppercase and lowercase codes | 0402 |
| structure | Chip |
| core material | Ceramic |
| DC Resistance | 0.055 Ω |
| Nominal inductance(L) | 0.0056 µH |
| Inductor type | GENERAL PURPOSE INDUCTOR |
| JESD-609 code | e3 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package height | 0.61 mm |
| Package length | 1.14 mm |
| Package form | SMT |
| Package width | 0.61 mm |
| method of packing | TR, Paper, 7 Inch |
| Minimum quality factor (at nominal inductance) | 29 |
| self resonant frequency | 4700 MHz |
| series | ST235RAG |
| Terminal surface | Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier |
| Tolerance | 5% |