Analog Circuit, PDIP5
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 109964156 |
| package instruction | DIP, DIP5/8,.3 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Maximum input voltage | 13.2 V |
| Minimum input voltage | 10.8 V |
| JESD-30 code | R-PDIP-T5 |
| Number of terminals | 5 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Maximum output current | 0.104 A |
| Nominal output voltage | 12 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | DIP |
| Encapsulate equivalent code | DIP5/8,.3 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Certification status | Not Qualified |
| surface mount | NO |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |