Tantalum Capacitor, Polarized, Tantalum (dry/solid), 15V, 10% +Tol, 10% -Tol, 18uF, Through Hole Mount, AXIAL LEADED
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | incompatible |
| Objectid | 1670374990 |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| YTEOL | 7.5 |
| Other features | ESR IS MEASURED AT 100 KHZ |
| capacitance | 18 µF |
| Capacitor type | TANTALUM CAPACITOR |
| diameter | 4.45 mm |
| dielectric materials | TANTALUM (DRY/SOLID) |
| ESR | 270 mΩ |
| JESD-609 code | e0 |
| leakage current | 0.002 mA |
| length | 15.49 mm |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| negative tolerance | 10% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package shape | TUBULAR PACKAGE |
| Package form | Axial |
| method of packing | TRAY |
| polarity | POLARIZED |
| positive tolerance | 10% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 15 V |
| Guideline | MIL-PRF-39003 |
| surface mount | NO |
| Delta tangent | 0.06 |
| Terminal surface | TIN LEAD OVER NICKEL |
| Terminal shape | WIRE |