Fixed Resistor, 1W, 0.08ohm, 1% +/-Tol, Through Hole Mount, AXIAL LEADED
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 838797404 |
| package instruction | AXIAL LEADED |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Other features | PRECISION |
| structure | Tubular |
| Lead diameter | 0.813 mm |
| Lead length | 38.1 mm |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 175 °C |
| Package diameter | 3.6 mm |
| Package length | 9.9 mm |
| Package form | Axial |
| method of packing | BULK |
| Rated power dissipation(P) | 1 W |
| Rated temperature | 25 °C |
| resistance | 0.08 Ω |
| Resistor type | FIXED RESISTOR |
| surface mount | NO |
| technology | METAL ALLOY |
| Terminal shape | WIRE |
| Tolerance | 1% |