LS SERIES, 8-BIT BIDIRECTIONAL PARALLEL IN PARALLEL OUT SHIFT REGISTER, TRUE OUTPUT, CDIP20
| Parameter Name | Attribute value |
| package instruction | DIP, |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Other features | HOLD MODE |
| Counting direction | BIDIRECTIONAL |
| series | LS |
| JESD-30 code | R-GDIP-T20 |
| length | 24.195 mm |
| Load capacitance (CL) | 45 pF |
| Logic integrated circuit type | PARALLEL IN PARALLEL OUT |
| Number of digits | 8 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 20 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE |
| Maximum supply current (ICC) | 60 mA |
| propagation delay (tpd) | 25 ns |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | NO |
| technology | TTL |
| Temperature level | MILITARY |
| Terminal form | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Trigger type | POSITIVE EDGE |
| width | 7.62 mm |
| minfmax | 50 MHz |
| Base Number Matches | 1 |
| SN54LS323J-00 | SN54LS323FK | SN74LS323DWR | SN74LS323N-00 | SN74LS323FN | SN74LS323N-10 | SN74LS323J-00 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | LS SERIES, 8-BIT BIDIRECTIONAL PARALLEL IN PARALLEL OUT SHIFT REGISTER, TRUE OUTPUT, CDIP20 | LS SERIES, 8-BIT BIDIRECTIONAL PARALLEL IN PARALLEL OUT SHIFT REGISTER, TRUE OUTPUT, CQCC20 | Universal shift / storage registers 20-SOIC 0 to 70 | LS SERIES, 8-BIT BIDIRECTIONAL PARALLEL IN PARALLEL OUT SHIFT REGISTER, TRUE OUTPUT, PDIP20 | LS SERIES, 8-BIT BIDIRECTIONAL PARALLEL IN PARALLEL OUT SHIFT REGISTER, TRUE OUTPUT, PQCC20 | LS SERIES, 8-BIT BIDIRECTIONAL PARALLEL IN PARALLEL OUT SHIFT REGISTER, TRUE OUTPUT, PDIP20 | LS SERIES, 8-BIT BIDIRECTIONAL PARALLEL IN PARALLEL OUT SHIFT REGISTER, TRUE OUTPUT, CDIP20 |
| package instruction | DIP, | QCCN, LCC20,.35SQ | SOP, SOP20,.4 | DIP, | QCCJ, LDCC20,.4SQ | DIP, | DIP, |
| Reach Compliance Code | unknown | not_compliant | not_compliant | unknown | not_compliant | unknown | unknown |
| Other features | HOLD MODE | HOLD MODE; COMMON I/O PINS; TOTEMPOLE SERIAL SHIFT RIGHT & SHIFT LEFT OUTPUTS; GATED OUTPUT CONTROL | HOLD MODE; COMMON I/O PINS; TOTEMPOLE SERIAL SHIFT RIGHT & SHIFT LEFT OUTPUTS; GATED OUTPUT CONTROL | HOLD MODE | - | - | HOLD MODE |
| Counting direction | BIDIRECTIONAL | BIDIRECTIONAL | BIDIRECTIONAL | BIDIRECTIONAL | - | - | BIDIRECTIONAL |
| series | LS | LS | LS | LS | - | - | LS |
| JESD-30 code | R-GDIP-T20 | S-CQCC-N20 | R-PDSO-G20 | R-PDIP-T20 | - | - | R-GDIP-T20 |
| length | 24.195 mm | 8.89 mm | 12.8 mm | 24.325 mm | - | - | 24.195 mm |
| Load capacitance (CL) | 45 pF | 15 pF | 15 pF | 45 pF | - | - | 45 pF |
| Logic integrated circuit type | PARALLEL IN PARALLEL OUT | PARALLEL IN PARALLEL OUT | PARALLEL IN PARALLEL OUT | PARALLEL IN PARALLEL OUT | - | - | PARALLEL IN PARALLEL OUT |
| Number of digits | 8 | 8 | 8 | 8 | - | - | 8 |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | - | - | 1 |
| Number of terminals | 20 | 20 | 20 | 20 | - | - | 20 |
| Maximum operating temperature | 125 °C | 125 °C | 70 °C | 70 °C | - | - | 70 °C |
| Output characteristics | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | 3-STATE | - | - | 3-STATE |
| Output polarity | TRUE | TRUE | TRUE | TRUE | - | - | TRUE |
| Package body material | CERAMIC, GLASS-SEALED | CERAMIC, METAL-SEALED COFIRED | PLASTIC/EPOXY | PLASTIC/EPOXY | - | - | CERAMIC, GLASS-SEALED |
| encapsulated code | DIP | QCCN | SOP | DIP | - | - | DIP |
| Package shape | RECTANGULAR | SQUARE | RECTANGULAR | RECTANGULAR | - | - | RECTANGULAR |
| Package form | IN-LINE | CHIP CARRIER | SMALL OUTLINE | IN-LINE | - | - | IN-LINE |
| Maximum supply current (ICC) | 60 mA | 53 mA | 53 mA | 60 mA | - | - | 60 mA |
| propagation delay (tpd) | 25 ns | 39 ns | 39 ns | 25 ns | - | - | 25 ns |
| Certification status | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | Not Qualified | - | - | Not Qualified |
| Maximum seat height | 5.08 mm | 2.03 mm | 2.65 mm | 5.08 mm | - | - | 5.08 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V | 5.5 V | 5.25 V | 5.25 V | - | - | 5.25 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V | 4.5 V | 4.75 V | 4.75 V | - | - | 4.75 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V | 5 V | 5 V | 5 V | - | - | 5 V |
| surface mount | NO | YES | YES | NO | - | - | NO |
| technology | TTL | TTL | TTL | TTL | - | - | TTL |
| Temperature level | MILITARY | MILITARY | COMMERCIAL | COMMERCIAL | - | - | COMMERCIAL |
| Terminal form | THROUGH-HOLE | NO LEAD | GULL WING | THROUGH-HOLE | - | - | THROUGH-HOLE |
| Terminal pitch | 2.54 mm | 1.27 mm | 1.27 mm | 2.54 mm | - | - | 2.54 mm |
| Terminal location | DUAL | QUAD | DUAL | DUAL | - | - | DUAL |
| Trigger type | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE | POSITIVE EDGE | - | - | POSITIVE EDGE |
| width | 7.62 mm | 8.89 mm | 7.5 mm | 7.62 mm | - | - | 7.62 mm |
| minfmax | 50 MHz | 35 MHz | 35 MHz | 50 MHz | - | - | 50 MHz |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | - | - | - |
| Maker | - | - | Texas Instruments | - | Texas Instruments | Texas Instruments | Texas Instruments |