Visible LED, Water Clear
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 108748664 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| color@wavelength | Red |
| Maximum forward current | 0.07 A |
| Maximum forward voltage | 3 V |
| Lens type | WATER CLEAR |
| minimum luminous intensity | 120 cd |
| Maximum operating temperature | 100 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| total height | 4.4 mm |
| Maximum reverse voltage | 5 V |