Board Connector, 4 Contact(s), 2 Row(s), Male, Straight, 0.039 inch Pitch, Solder Terminal, Receptacle
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 1157662115 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| YTEOL | 2 |
| body width | 0.125 inch |
| subject depth | 0.059 inch |
| body length | 0.095 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | AU |
| Contact completed and terminated | GOLD |
| Contact point gender | MALE |
| Contact material | PHOSPHOR BRONZE |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 20 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 650VDC V |
| Durability | 1000 Cycles |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω |
| insulator material | GLASS FILLED LIQUID CRYSTAL POLYMER |
| Manufacturer's serial number | MPH2 |
| Plug contact pitch | 0.039 inch |
| Match contact row spacing | 0.039 inch |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 2 |
| Number of rows loaded | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -65 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| PCB contact row spacing | .9906 mm |
| Plating thickness | 5u inch |
| Rated current (signal) | 2 A |
| Guideline | UL, CSA |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal pitch | 0.9906 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 4 |
| Evacuation force-minimum value | 8.896 N |

