Tantalum Capacitor, Polarized, Tantalum, 20V, 5% +Tol, 5% -Tol, 27uF,
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 743698661 |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | unknown |
| ECCN code | EAR99 |
| YTEOL | 5.98 |
| capacitance | 27 µF |
| Capacitor type | TANTALUM CAPACITOR |
| Custom functions | MIL Equivalent See CSR23 |
| diameter | 4.7 mm |
| dielectric materials | TANTALUM (DRY/SOLID) |
| length | 12.04 mm |
| negative tolerance | 5% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package form | Axial |
| polarity | POLARIZED |
| positive tolerance | 5% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 20 V |
| Guideline | MIL-C-39003/03 |
| series | 152D |