| Parameter Name | Attribute value |
| PCB Connector Component Types | PCB mounting header |
| Connectors and terminals terminate to | A printed circuit board |
| Connector type | with hood |
| Line spacing | 1.27 mm [ .05 in ] |
| sealing ring | Without |
| stabilizing device | Without |
| plate support | Without |
| stress relief | Without |
| Connector terminal load status | selective loading |
| PCB mounting direction | vertical |
| Number of Positions | 30 |
| Rows | 2 |
| keying | no |
| Medium pressure resistance | 300 V |
| Voltage (VAC) | 30 |
| Cylinder size (in) | .006 |
| Vacuum cover | with |
| cover material | aluminum |
| Pressure cylinder plating thickness | Tin: 150 - Nickel: 50 |
| PCB retention properties plating materials | Nickel base tin plating |
| PCB retaining properties material | copper alloy |
| Terminal base material | Phosphor bronze |
| PCB terminal termination area plating materials | tin lead |
| Terminal base material | nickel |
| Terminal protection | with |
| Terminal shape | round, round |
| Terminal type | Pin |
| Contact Current Rating (Max) (A) | .5 |
| Terminal Contact Plating Thickness (µin) | 30 |
| Terminal contact plating material | gold |
| PCB Termination Methods | surface mount |
| Termination Post Length (in) | .03 |
| Terminal Plating Thickness (µin) | 150 |
| Terminal plating materials | tin |
| PCB mounting fixation type | Pressure cylinder |
| PCB installation and fixation | with |
| Panel mount features | Without |
| Engage connector latch | Without |
| PCB installation method | surface mount |
| Joint alignment type | keying |
| joint alignment | with |
| Centerline (Pitch) | 1.27 mm [ .05 in ] |
| Shell material | LCP (Liquid Crystal Polymer) |
| Shell color | black |
| Shrouded end dimensions (in) | .036 |
| stacking height | 8.13 mm [ .32 in ] |
| Joint Post Length (in) | .12 |
| Working group temperature range (°C) | -65 – 105 |
| approved standards | CSA LR7189, UL E28476 |
| UL flammability rating | UL 94V-0 |
| Package quantity | 400 |
| Encapsulation method | Tape and reel packaging |
| Comment | Other sizes available. |