
40 MODII HDR SRST B/A 100 W/HD
| Parameter Name | Attribute value |
| PCB Connector Component Types | PCB mounting header |
| Sealable | no |
| Connectors and terminals terminate to | A printed circuit board |
| Connector type | separation |
| shape | standard |
| plate support | with |
| stress relief | Without |
| Connector terminal load status | Fully loaded |
| PCB mounting direction | vertical |
| Number of Positions | 40 |
| Rows | 1 |
| keying | no |
| Medium pressure resistance | 750 V |
| Insulation resistance (MΩ) | 5000 |
| Cylinder size | .64 mm [ .025 in ] |
| Terminal base material | brass |
| PCB terminal termination area plating materials | tin |
| Solder tail terminal plating material surface coating | matte |
| Terminal base material | nickel |
| Terminal protection | Without |
| Terminal shape | square |
| Terminal type | Pin |
| Contact Current Rating (Max) (A) | 3 |
| Terminal contact plating thickness | 5 µm [ 5 µin ] |
| Terminal contact plating material | gold |
| PCB Termination Methods | Through hole |
| Termination cylinder length | 3.175 mm [ .125 in ] |
| Terminal plating thickness | 2.54 µm [ 100 µin ] |
| Terminal termination type | Through hole |
| Terminal plating materials | Nickel base tin plating |
| PCB mounting fixation type | Fixed solder tail |
| PCB installation and fixation | with |
| Panel mount features | Without |
| Engage connector latch | Without |
| PCB installation method | Through hole soldering |
| joint alignment | Without |
| Centerline (Pitch) | 2.54 mm [ .1 in ] |
| Shell material | LCP (Liquid Crystal Polymer) |
| Shell color | black |
| PCB thickness (recommended) | 1.6 mm [ .063 in ] |
| Joint post length | 8.08 mm [ .318 in ] |
| Working group temperature range (°C) | -65 – 105 |
| High temperature compatible | yes |
| High temperature shell | yes |
| High speed serial data connector | no |
| approved standards | CSA LR7189, UL E28476 |
| UL flammability rating | UL 94V-0 |
| Package quantity | 50 |
| Encapsulation method | Pallets, boxes and cartons |
| Ignored load location | none |