
conn header 4pos minifit vert
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Lead free |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Molex |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact arrangement | S0P4 |
| Contact to complete cooperation | NOT SPECIFIED |
| Contact point gender | FEMALE |
| Contact material | NOT SPECIFIED |
| Contact resistance | 10 mΩ |
| Dielectric withstand voltage | 2200VAC V |
| Durability | 30 Cycles |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω |
| Insulator color | BLACK |
| insulator material | POLYESTER |
| Mixed contacts | YES |
| Installation option 1 | LOCKING |
| Installation method | STRAIGHT |
| Number of connectors | ONE |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Plating thickness | 35u inch |
| Guideline | UL,VDE,CSA |
| reliability | COMMERCIAL |
| Total number of contacts | 4 |
| Base Number Matches | 1 |
| 0300690411 | 0300690611 | 0300690631 | |
|---|---|---|---|
| Description | conn header 4pos minifit vert | conn header 6pos minifit vert | minifit vert hdr assy tpa wpgs 6 |
| Is it lead-free? | Lead free | Lead free | - |
| Is it Rohs certified? | conform to | conform to | - |
| Maker | Molex | Molex | - |
| Reach Compliance Code | compliant | compli | - |
| Connector type | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | - |
| Contact arrangement | S0P4 | S0P6 | - |
| Contact to complete cooperation | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - |
| Contact point gender | FEMALE | FEMALE | - |
| Contact material | NOT SPECIFIED | NOT SPECIFIED | - |
| Insulator color | BLACK | BLACK | - |
| insulator material | POLYESTER | POLYESTER | - |
| Mixed contacts | YES | YES | - |
| Installation option 1 | LOCKING | LOCKING | - |
| Installation method | STRAIGHT | STRAIGHT | - |
| Number of connectors | ONE | ONE | - |
| Maximum operating temperature | 105 °C | 105 °C | - |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | - |
| Guideline | UL,VDE,CSA | UL,CSA,TUV | - |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL | - |
| Total number of contacts | 4 | 6 | - |
| Base Number Matches | 1 | 1 | - |