
Fixed Resistor, Thin Film, 0.05W, 31.6ohm, 100V, 1% +/-Tol, -100,100ppm/Cel, Surface Mount, 02016, CHIP
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 923654861 |
| package instruction | CHIP |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Country Of Origin | USA |
| ECCN code | EAR99 |
| YTEOL | 6.44 |
| structure | Microwave |
| JESD-609 code | e4 |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package height | 0.076 mm |
| Package length | 0.5 mm |
| Package form | SMT |
| Package width | 0.4 mm |
| method of packing | WAFFLE PACK |
| Rated power dissipation(P) | 0.05 W |
| Rated temperature | 70 °C |
| resistance | 31.6 Ω |
| Resistor type | FIXED RESISTOR |
| size code | 02016 |
| surface mount | YES |
| technology | THIN FILM |
| Temperature Coefficient | 100 ppm/°C |
| Terminal surface | Gold (Au) |
| Terminal shape | WRAPAROUND |
| Tolerance | 1% |
| Operating Voltage | 100 V |