
16-bit Microcontrollers - MCU
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it lead-free? | Contains lead |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Maker | Texas Instruments |
| package instruction | QCCN, LCC48,.27SQ,20 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| bit size | 16 |
| CPU series | CR16C |
| JESD-30 code | S-PQCC-N48 |
| Humidity sensitivity level | 3 |
| Number of terminals | 48 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | QCCN |
| Encapsulate equivalent code | LCC48,.27SQ,20 |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER |
| power supply | 2.5,2.5/3.3 V |
| Certification status | Not Qualified |
| RAM (bytes) | 10240 |
| rom(word) | 262144 |
| ROM programmability | FLASH |
| speed | 24 MHz |
| Maximum slew rate | 12 mA |
| surface mount | YES |
| Temperature level | INDUSTRIAL |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal pitch | 0.5 mm |
| Terminal location | QUAD |