
Parallel - Fundamental Quartz Crystal, 16MHz Nom,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 145071598839 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Country Of Origin | Taiwan |
| YTEOL | 7.1 |
| Other features | AT CUT; LESS THAN 1000 PACK ALSO AVAILABLE |
| Ageing | 5 PPM/ FIRST YEAR |
| Crystal/Resonator Type | PARALLEL - FUNDAMENTAL |
| Drive level | 100 µW |
| frequency stability | 0.005% |
| frequency tolerance | 50 ppm |
| load capacitance | 18 pF |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| Nominal operating frequency | 16 MHz |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -10 °C |
| physical size | 5mm x 3.2mm x 1mm |
| Series resistance | 50 Ω |
| surface mount | YES |