
Switch, SPST, Horizontal, 0.025A, 24VDC, Through Hole-straight
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 304748003 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| Actuator angle | |
| Actuator length | 0.016 inch |
| Actuator type | SLIDE |
| Other features | ROHS COMPLIANT |
| body width | 6.4008 mm |
| body height | 4.2926 mm |
| Body length or diameter | 19.5834 mm |
| Center contact plating | GOLD |
| Maximum contact current (DC) | 0.025 A |
| Contact (DC) maximum rated R load | 0.025A@24VDC |
| Contact function | ON-OFF |
| Contact resistance | 0.1 mΩ |
| Maximum contact voltage (DC) | 24 V |
| Dielectric withstand voltage | 500VDC V |
| Electrical life | 2000 Cycle(s) |
| End contact plating | GOLD |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω |
| JESD-609 code | e3 |
| Manufacturer's serial number | DAH |
| Installation features | THROUGH HOLE-STRAIGHT |
| Number of positions | 7 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| Solderability | MIL-STD |
| surface mount | NO |
| Switch action | HORIZONTAL |
| switch function | SPST |
| Terminal surface | Tin (Sn) |
| Terminal length | 0.138 inch |
| Termination type | SOLDER |
