Board Connector, 3 Contact(s), 1 Row(s), Female, Straight, 0.165 inch Pitch, Solder Terminal, Locking, Natural Insulator, Receptacle
| Parameter Name | Attribute value |
| Objectid | 1159635836 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| ECCN code | EAR99 |
| YTEOL | 2 |
| Other features | ROHS COMPLIANT |
| Board mount options | SPLIT BOARD LOCK |
| body width | 0.37 inch |
| subject depth | 0.504 inch |
| body length | 0.543 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact to complete cooperation | SN |
| Contact point gender | FEMALE |
| Contact material | BRASS |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 10 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 1500VAC V |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω |
| Insulator color | NATURAL |
| insulator material | POLYAMIDE |
| Manufacturer's serial number | DMF |
| Plug contact pitch | 0.165 inch |
| Installation option 1 | LOCKING |
| Installation method | STRAIGHT |
| Installation type | BOARD |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 1 |
| Number of rows loaded | 1 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| polarization key | POLARIZED HOUSING |
| Rated current (signal) | 9 A |
| Guideline | UL, CSA |
| reliability | COMMERCIAL |
| Terminal length | 0.138 inch |
| Terminal pitch | 4.191 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 3 |