
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 350V, 20% +Tol, 20% -Tol, 3.3uF,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 1952625695 |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Country Of Origin | Japan, Mainland China, Taiwan |
| YTEOL | 7.08 |
| capacitance | 3.3 µF |
| Capacitor type | ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR |
| diameter | 8 mm |
| dielectric materials | ALUMINUM (WET) |
| length | 9 mm |
| Manufacturer's serial number | NRE-HS |
| negative tolerance | 20% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| Package form | Radial |
| method of packing | Ammo Pack |
| polarity | POLARIZED |
| positive tolerance | 20% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 350 V |
| ripple current | 37 mA |
| series | NRE-HS |
| Terminal pitch | 3.5 mm |