
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 10V, 20.8333% +Tol, 20.8333% -Tol, C0G, -/+30ppm/Cel TC, 0.0000024uF, 0805,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 8059656663 |
| package instruction | , 0805 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Country Of Origin | Mexico |
| YTEOL | 7.72 |
| capacitance | 0.0000024 µF |
| Capacitor type | CERAMIC CAPACITOR |
| dielectric materials | CERAMIC |
| high | 0.78 mm |
| JESD-609 code | e3 |
| length | 2 mm |
| Installation features | SURFACE MOUNT |
| multi-layer | Yes |
| negative tolerance | 20.8333% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 200 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package form | SMT |
| method of packing | TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH |
| positive tolerance | 20.8333% |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 10 V |
| size code | 0805 |
| surface mount | YES |
| Temperature characteristic code | C0G |
| Temperature Coefficient | 30ppm/Cel ppm/°C |
| Terminal surface | MATTE TIN OVER NICKEL |
| Terminal shape | WRAPAROUND |
| width | 1.25 mm |