Board Connector, 10 Contact(s), 2 Row(s), Male, 0.165 inch Pitch, Locking, Natural Insulator, Receptacle
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Joint Tech Electronic Industrial Co., Ltd. |
| Reach Compliance Code | unknown |
| subject depth | 0.772 inch |
| body length | 0.874 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR |
| Contact point gender | MALE |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 10 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 1500VAC V |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω |
| Insulator color | NATURAL |
| insulator material | NYLON |
| Manufacturer's serial number | C4255 |
| Plug contact pitch | 0.165 inch |
| Match contact row spacing | 0.165 inch |
| Installation option 1 | LOCKING |
| Installation option 2 | LATCH |
| Number of rows loaded | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| polarization key | POLARIZED HOUSING |
| Rated current (signal) | 9 A |
| Guideline | UL |
| reliability | COMMERCIAL |
| Total number of contacts | 10 |
| Base Number Matches | 1 |

| C4255HF-2X05P | C4255HF-2X11P | C4255HF-2X07P | C4255HF-2X06P | C4255HF-2X01P | C4255HF-2X02P | C4255HF-2X10P | C4255HF-2X08P | C4255HF-2X04P | C4255HF-2X12P | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | Board Connector, 10 Contact(s), 2 Row(s), Male, 0.165 inch Pitch, Locking, Natural Insulator, Receptacle | Board Connector, 22 Contact(s), 2 Row(s), Male, 0.165 inch Pitch, Locking, Natural Insulator, Receptacle | Board Connector, 14 Contact(s), 2 Row(s), Male, 0.165 inch Pitch, Locking, Natural Insulator, Receptacle | Board Connector, 12 Contact(s), 2 Row(s), Male, 0.165 inch Pitch, Locking, Natural Insulator, Receptacle | Board Connector, 2 Contact(s), 2 Row(s), Male, 0.165 inch Pitch, Locking, Natural Insulator, Receptacle | Board Connector, 4 Contact(s), 2 Row(s), Male, 0.165 inch Pitch, Locking, Natural Insulator, Receptacle | Board Connector, 20 Contact(s), 2 Row(s), Male, 0.165 inch Pitch, Locking, Natural Insulator, Receptacle | Board Connector, 16 Contact(s), 2 Row(s), Male, 0.165 inch Pitch, Locking, Natural Insulator, Receptacle | Board Connector, 8 Contact(s), 2 Row(s), Male, 0.165 inch Pitch, Locking, Natural Insulator, Receptacle | Board Connector, 24 Contact(s), 2 Row(s), Male, 0.165 inch Pitch, Locking, Natural Insulator, Receptacle |
| Maker | Joint Tech Electronic Industrial Co., Ltd. | Joint Tech Electronic Industrial Co., Ltd. | Joint Tech Electronic Industrial Co., Ltd. | Joint Tech Electronic Industrial Co., Ltd. | Joint Tech Electronic Industrial Co., Ltd. | Joint Tech Electronic Industrial Co., Ltd. | Joint Tech Electronic Industrial Co., Ltd. | Joint Tech Electronic Industrial Co., Ltd. | Joint Tech Electronic Industrial Co., Ltd. | Joint Tech Electronic Industrial Co., Ltd. |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| subject depth | 0.772 inch | 0.772 inch | 0.772 inch | 0.772 inch | 0.772 inch | 0.772 inch | 0.772 inch | 0.772 inch | 0.772 inch | 0.772 inch |
| body length | 0.874 inch | 1.866 inch | 1.205 inch | 1.039 inch | 0.224 inch | 0.378 inch | 1.701 inch | 1.37 inch | 0.709 inch | 2.031 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE | RECEPTACLE |
| Connector type | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR | BOARD CONNECTOR |
| Contact point gender | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE | MALE |
| contact mode | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 10 mΩ | 10 mΩ | 10 mΩ | 10 mΩ | 10 mΩ | 10 mΩ | 10 mΩ | 10 mΩ | 10 mΩ | 10 mΩ |
| Contact style | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT | SQ PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 1500VAC V | 1500VAC V | 1500VAC V | 1500VAC V | 1500VAC V | 1500VAC V | 1500VAC V | 1500VAC V | 1500VAC V | 1500VAC V |
| Insulation resistance | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω | 1000000000 Ω |
| Insulator color | NATURAL | NATURAL | NATURAL | NATURAL | NATURAL | NATURAL | NATURAL | NATURAL | NATURAL | NATURAL |
| insulator material | NYLON | NYLON | NYLON | NYLON | NYLON | NYLON | NYLON | NYLON | NYLON | NYLON |
| Manufacturer's serial number | C4255 | C4255 | C4255 | C4255 | C4255 | C4255 | C4255 | C4255 | C4255 | C4255 |
| Plug contact pitch | 0.165 inch | 0.165 inch | 0.165 inch | 0.165 inch | 0.165 inch | 0.165 inch | 0.165 inch | 0.165 inch | 0.165 inch | 0.165 inch |
| Match contact row spacing | 0.165 inch | 0.165 inch | 0.165 inch | 0.165 inch | 0.165 inch | 0.165 inch | 0.165 inch | 0.165 inch | 0.165 inch | 0.165 inch |
| Installation option 1 | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING | LOCKING |
| Installation option 2 | LATCH | LATCH | LATCH | LATCH | LATCH | LATCH | LATCH | LATCH | LATCH | LATCH |
| Number of rows loaded | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Maximum operating temperature | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C | -25 °C |
| polarization key | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING | POLARIZED HOUSING |
| Rated current (signal) | 9 A | 9 A | 9 A | 9 A | 9 A | 9 A | 9 A | 9 A | 9 A | 9 A |
| Guideline | UL | UL | UL | UL | UL | UL | UL | UL | UL | UL |
| reliability | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL | COMMERCIAL |
| Total number of contacts | 10 | 22 | 14 | 12 | 2 | 4 | 20 | 16 | 8 | 24 |
| Base Number Matches | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |