
Switching Regulator,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 8293959376 |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Country Of Origin | Japan |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 28 weeks |
| YTEOL | 8.2 |
| Other features | PFM CONTROL TECHNIQUE IS ALSO POSSIBLE |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | SWITCHING REGULATOR |
| Control Technology | PULSE WIDTH MODULATION |
| Maximum input voltage | 6 V |
| Minimum input voltage | 0.65 V |
| Nominal input voltage | 1.2 V |
| JESD-30 code | R-PDSO-G5 |
| length | 2.9 mm |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 5 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Maximum output current | 0.8 A |
| Maximum output voltage | 3.468 V |
| Minimum output voltage | 3.332 V |
| Nominal output voltage | 3.4 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | LSSOP |
| Encapsulate equivalent code | TSOP5/6,.11,37 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, LOW PROFILE, SHRINK PITCH |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | NOT SPECIFIED |
| Maximum seat height | 1.3 mm |
| Maximum supply current (Isup) | 3 mA |
| surface mount | YES |
| Switch configuration | BOOST |
| Maximum switching frequency | 3600 kHz |
| Terminal form | GULL WING |
| Terminal pitch | 0.95 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | NOT SPECIFIED |
| width | 1.6 mm |