
Film Capacitor, Polyester, 630V, 10% +Tol, 10% -Tol, 400ppm/Cel TC, 0.033uF, Through Hole Mount, 7326, RADIAL LEADED, LEAD FREE
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 4000913869 |
| package instruction | RADIAL LEADED, LEAD FREE |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Samacsys Description | Film Capacitors 0.033uF 10% tol. FILM |
| Samacsys Manufacturer | Cornell Dubilier |
| Samacsys Modified On | 2023-03-07 16:10:32 |
| YTEOL | 6.98 |
| capacitance | 0.033 µF |
| Capacitor type | FILM CAPACITOR |
| dielectric materials | POLYESTER |
| high | 12 mm |
| JESD-609 code | e3 |
| length | 18.5 mm |
| Installation features | THROUGH HOLE MOUNT |
| negative tolerance | 10% |
| Number of terminals | 2 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Package shape | RECTANGULAR PACKAGE |
| Package form | Radial |
| positive tolerance | 10% |
| Rated (AC) voltage (URac) | 220 V |
| Rated (DC) voltage (URdc) | 630 V |
| surface mount | NO |
| Terminal surface | TIN |
| Terminal pitch | 15 mm |
| Terminal shape | WIRE |
| width | 6.5 mm |