
Power Supply Management Circuit, Adjustable, 2 Channel, PBGA96, BGA-96
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 4039767883 |
| package instruction | BGA-96 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Samacsys Manufacturer | Infineon |
| Samacsys Modified On | 2023-01-25 13:43:55 |
| YTEOL | 8.18 |
| Adjustable threshold | YES |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | POWER SUPPLY MANAGEMENT CIRCUIT |
| JESD-30 code | S-PBGA-B96 |
| length | 6 mm |
| Humidity sensitivity level | 3 |
| Number of channels | 2 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 96 |
| Maximum operating temperature | 55 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | BGA |
| Encapsulate equivalent code | BGA96,11X11,20 |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | GRID ARRAY |
| Maximum seat height | 1 mm |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 2.75 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 3.3 V |
| surface mount | YES |
| Terminal form | BALL |
| Terminal pitch | 0.5 mm |
| Terminal location | BOTTOM |
| width | 6 mm |