
Thermal Circuit Breaker, 4 Pole(s), 110A, 690VAC, 600VDC, Panel Mount,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 7403620467 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Actuator type | TOGGLE |
| body width | 101.6 mm |
| body height | 76.2 mm |
| Body length or diameter | 139.7 mm |
| circuit function | TRIP |
| Circuit protection type | THERMAL CIRCUIT BREAKER |
| Environmental characteristics | IP40 |
| Installation features | PANEL MOUNT |
| Number of poles | 4 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -25 °C |
| Rated breaking capacity | 35000 A |
| Rated current | 110 A |
| Rated voltage (AC) | 690 V |
| Rated voltage (DC) | 600 V |
| surface mount | NO |
| Terminal shape | SCREW |