SINGLE COLOR LED, YELLOW, 5 mm
| Parameter Name | Attribute value |
| Maker | Elma Electronic Inc |
| Reach Compliance Code | unknown |
| color | YELLOW |
| Configuration | SINGLE |
| Maximum forward current | 0.03 A |
| Number of functions | 1 |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED |
| shape | ROUND |
| size | 5 mm |
| Base Number Matches | 1 |
| 90-RTE-5101Y | 90-RTL-5100G | 90-RTE-5101R | 90-RTL-5100Y | 90-RTE-5101G | 90-RTL-5100R | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Description | SINGLE COLOR LED, YELLOW, 5 mm | SINGLE COLOR LED, GREEN, 5 mm | SINGLE COLOR LED, RED, 5 mm | SINGLE COLOR LED, YELLOW, 5 mm | SINGLE COLOR LED, GREEN, 5 mm | SINGLE COLOR LED, RED, 5 mm |
| Reach Compliance Code | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown | unknown |
| color | YELLOW | GREEN | RED | YELLOW | GREEN | RED |
| Configuration | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE | SINGLE |
| Maximum forward current | 0.03 A | 0.025 A | 0.025 A | 0.03 A | 0.025 A | 0.025 A |
| Number of functions | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Maximum operating temperature | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C | 70 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C | -40 °C |
| Optoelectronic device types | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED | SINGLE COLOR LED |
| shape | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND | ROUND |
| size | 5 mm | 5 mm | 5 mm | 5 mm | 5 mm | 5 mm |
| Maker | Elma Electronic Inc | Elma Electronic Inc | - | Elma Electronic Inc | Elma Electronic Inc | Elma Electronic Inc |