
D Subminiature Connector, 8 Contact(s), Female, 0.25 inch Pitch, Solder Terminal, M3, Receptacle,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 145292705123 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| YTEOL | 8.5 |
| Board mount options | BRACKET |
| body width | 0.492 inch |
| subject depth | 0.625 inch |
| body length | 2.732 inch |
| Body/casing type | RECEPTACLE |
| Connector type | D SUBMINIATURE CONNECTOR |
| Contact point gender | FEMALE |
| contact mode | RECTANGULAR |
| Contact resistance | 1 mΩ |
| Contact style | RND PIN-SKT |
| Dielectric withstand voltage | 1414VAC V |
| Durability | 50 Cycles |
| empty shell | NO |
| Filter function | NO |
| Insulation resistance | 5000000000 Ω |
| Insulator color | BLACK |
| insulator material | POLYETHYLENE/POLYESTER |
| Plug contact pitch | 0.25 inch |
| Plug information | MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE |
| Mixed contacts | NO |
| Installation option 1 | M3 |
| Installation option 2 | STANDOFF |
| Installation method | RIGHT ANGLE |
| Installation type | BOARD AND PANEL |
| Number of connectors | ONE |
| PCB row number | 1 |
| Number of rows loaded | 1 |
| Maximum operating temperature | 125 °C |
| Minimum operating temperature | -55 °C |
| Options | GENERAL PURPOSE |
| PCB contact pattern | RECTANGULAR |
| Plating thickness | FLASH inch |
| Rated current (power) | 40 A |
| Guideline | UL |
| Shell surface | NICKEL |
| Shell material | STEEL |
| Housing size | 4/C |
| Terminal length | 0.12 inch |
| Terminal pitch | 6.36 mm |
| Termination type | SOLDER |
| Total number of contacts | 8 |
| UL Flammability Code | 94V-0 |