
Trigger Output SSR, 1-Channel, 4000V Isolation,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 145575496547 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| YTEOL | 6.95 |
| Other features | UL CERTIFIED |
| Configuration | SINGLE |
| control current | 0.005 A |
| Maximum forward current | 0.005 A |
| input type | AC |
| Maximum insulation voltage | 4000 V |
| Installation features | PANEL MOUNT |
| Number of components | 1 |
| Maximum operating temperature | 80 °C |
| Minimum operating temperature | -30 °C |
| Optoelectronic device types | TRIGGER OUTPUT SSR |
| Output circuit type | Triac |
| total height | 30 mm |
| total length | 58 mm |
| surface mount | NO |