
Switching Regulator,
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 8293958923 |
| package instruction | , |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Country Of Origin | Japan |
| ECCN code | EAR99 |
| Factory Lead Time | 28 weeks |
| YTEOL | 8.2 |
| Other features | PFM CONTROL TECHNIQUE IS ALSO POSSIBLE |
| Analog Integrated Circuits - Other Types | SWITCHING REGULATOR |
| Control Technology | PULSE WIDTH MODULATION |
| Maximum input voltage | 6 V |
| Minimum input voltage | 0.65 V |
| Nominal input voltage | 1.2 V |
| JESD-30 code | R-PDSO-N6 |
| length | 2 mm |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of functions | 1 |
| Number of terminals | 6 |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Maximum output current | 0.8 A |
| Maximum output voltage | 2.856 V |
| Minimum output voltage | 2.744 V |
| Nominal output voltage | 2.8 V |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | HVSON |
| Encapsulate equivalent code | SOLCC6,.08,20 |
| Package shape | RECTANGULAR |
| Package form | SMALL OUTLINE, HEAT SINK/SLUG, VERY THIN PROFILE |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| Maximum seat height | 0.6 mm |
| Maximum supply current (Isup) | 3 mA |
| surface mount | YES |
| Switch configuration | BOOST |
| Maximum switching frequency | 3600 kHz |
| Terminal surface | NICKEL SILVER GOLD |
| Terminal form | NO LEAD |
| Terminal pitch | 0.5 mm |
| Terminal location | DUAL |
| Maximum time at peak reflow temperature | 10 |
| width | 1.8 mm |