
Multi-Port SRAM, 2KX9, 35ns, CMOS, PQCC52
| Parameter Name | Attribute value |
| Is it Rohs certified? | conform to |
| Objectid | 4035235564 |
| package instruction | LCC-52 |
| Reach Compliance Code | compliant |
| YTEOL | .49 |
| Maximum access time | 35 ns |
| I/O type | COMMON |
| JESD-30 code | S-PQCC-J52 |
| JESD-609 code | e3 |
| memory density | 18432 bit |
| Memory IC Type | MULTI-PORT SRAM |
| memory width | 9 |
| Humidity sensitivity level | 1 |
| Number of functions | 1 |
| Number of ports | 2 |
| Number of terminals | 52 |
| word count | 2048 words |
| character code | 2000 |
| Operating mode | ASYNCHRONOUS |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | |
| organize | 2KX9 |
| Output characteristics | 3-STATE |
| Package body material | PLASTIC/EPOXY |
| encapsulated code | QCCJ |
| Encapsulate equivalent code | LDCC52,.8SQ |
| Package shape | SQUARE |
| Package form | CHIP CARRIER |
| Parallel/Serial | PARALLEL |
| Peak Reflow Temperature (Celsius) | 260 |
| Certification status | Not Qualified |
| Maximum standby current | 0.005 A |
| Minimum standby current | 2 V |
| Maximum slew rate | 0.21 mA |
| Maximum supply voltage (Vsup) | 5.5 V |
| Minimum supply voltage (Vsup) | 4.5 V |
| Nominal supply voltage (Vsup) | 5 V |
| surface mount | YES |
| technology | CMOS |
| Temperature level | COMMERCIAL |
| Terminal surface | MATTE TIN |
| Terminal form | J BEND |
| Terminal pitch | 1.27 mm |
| Terminal location | QUAD |
| Maximum time at peak reflow temperature | 30 |